خدمات  ثبتی

 
اخذ مجوز

مشاوره حقوقی

ثبت شرکت

ثبت شرکت در ارمنستان

اظهارنامه مالیاتی

ثبت شرکت در کیش

  موسسه حامی نیکان

 

تعریف شرکت سهامی خاص
تعریف شرکت سهامی خاص
شرکت سهامی خاص ابتدا به صورت جامع در قانون تجارت سال 1311 پیش بینی شد که بعد از آن در سال 1347 لایحه قانونی سیصد ماده ای مربوط به شرکت های سهامی به تصویب رسید که تا به امروز از آن پیروی می شود. در واقع این تعداد ماده نشانگر اهمیتی است که قانونگذار بر نقش شرکت سهامی در حیات اقتصادی کشور داده است.
شرکت سهامی شرکتی است که حداقل از سه نفر تشکیل و در آن سرمایه افراد به سهام مساوی تقسیم می شود و هر کس به مقدار آورده و سرمایه خود دارای سهام مربوطه می گردد و مسئولیت هر شخص محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است . مثلا اگر شرکتی دارای 100 سهم 100/000 ریال باشد و الف 50 سهم و ب 30 سهم و ج 20 سهم داشته باشند هرکدام به اندازه همان مقدار سهم در شرکت دارای مسئولیت می باشند.
شرکت هایی که موسسان آنها قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تأمین می کنند «شرکت سهامی عام» و شرکت هایی که تمام سرمایه آنها در موقع تأسیس منحصرا به وسیله موسسان تأمین می گردد « شرکت سهامی خاص» نامیده می شود که در اینجا ما به علت کثرت استفاده از شرکت سهامی خاص و تشریفات کمتری که نسبت به شرکت سهامی عام دارد به توضیح شرکت سهامی خاص می پردازیم.
همانطور که گفته شده شرکت سهامی خاص برای تشکیل احتیاج به سه نفر شریک دارد و با سرمایه حداقل 1/000/000 ریال به بالا قابل ثبت می باشد که از این سرمایه باید کل آن از طرف سهامداران تعهد شود که ظرف 5 سال به شرکت پرداخت گردد و 35% از سرمایه شرکت را نقدا به حساب شرکت واریز نموده و گواهی واریز آن را به اداره ثبت شرکت ها ارایه دهند. در واقع قانونگذار این اختیار را به سهامداران داده که در هنگام تأسیس شرکت سهامی خاص به جای 100% پرداخت سرمایه اعلامی 35% آن را ابتدا تهیه نمایند و 65% باقی مانده را ظرف 5 سال واریز نمایند. البته توضیح آنکه سهامداران می توانند 100% سرمایه اعلامی را واریز نمایند و دیگر تعهدی برای پرداخت آن نداشته باشند.
مدیریت شرکت توسط هیئت مدیره ای که حداقل سه نفر می باشند صورت می پذیرد که در این شرکت هیئت مدیره الزاما باید از بین اعضای شرکت انتخاب شود و نمی توان از بیرون شرکت هیئت مدیره ای وارد کرد.
هیئت مدیره از بین خود یا خارج از اعضا شخصی را به عنوان مدیرعامل انتخاب می نمایند.
مدت تصدی هیئت مدیره در این شرکت 2 سال می باشد و بعد از آن می بایست مدت تصدی آن ها ضمن قبولی ایشان تمدید گردد یا اشخاص دیگری جهت این سمت ها انتخاب گردند.
هر شرکت سهامی باید الزاما حداقل یک بازرس داشته باشد. وظیفه اصلی بازرس در شرکت رسیدگی به حسابهاست . این بازرس خارج از اعضای شرکت بوده و نباید با شرکا نسبت فامیلی داشته باشد و مدت تصدی بازرس یکسال می باشد و بعد از آن یا تمدید می گردد یا شخص دیگری معرفی می گردد.
شرکت سهامی خاص در حال حاضر در عرف حقوقی ایران جزء شناخته ترین نوع شرکت می باشد و بیشترین استفاده از این قالب می گردد.

 
روش ثبت شرکت :
1- ابتدا کلیه مدارک لازم تهیه و اساسنامه و اظهارنامه کامل گردیده و به امضای سهامداران و هیئت مدیره و بازرسین رسیده و کپی شناسنامه و کارت ملی همه اعضا و بازرسین برابر اصل می گردد که این امر در دفاتر اسناد رسمی صورت می پذیرد.
2- پرداخت هزینه تعیین نام به حساب اداره ثبت شرکت ها و تأیید حسابداری و درج در پرونده
3- نام های انتخابی شرکت در برگه تعیین نام به ترتیب اولویت قید و تحویل متصدی تعیین نام گردد . در خصوص نام شرکت اولا اسم شرکت کاملا فارسی باشد دوما سابقه ثبت نداشته باشد سوما دارای معنا و مفهوم باشد و چهارم با فرهنگ ایرانی و اسلامی مطابقت داشته باشد.
4- کلیه مدارک در یک پوشه پانچ و تحویل قسمت پذیرش مدارک گردد و رسید دریافت شود و در رسید مربوطه تاریخ مراجعه بعدی به ثبت ذکر شده به قسمت پذیرش مراجعه می نماید.
5- در تاریخ مراجعه کلیه اطلاعات پرونده توسط کاربر مربوطه تایپ شده و تحویل می گردد که می بایست اسم تعیین شده به قسمت اداره نام ثبت شرکت ها ارسال گردد و جواب آن به برگه تأیید نام معروف است اخذ گردد.
6- مراجعه به بانک مورد نظر و افتتاح حساب به نام شرکت در شرف تأسیس و پرداخت حداقل 35% سرمایه شرکت و اخذ گواهی پرداخت و فیش واریزی و درج آنها در پرونده و ارایه به ثبت شرکت ها
7- در برگه تأیید نام اسم کارشناس مربوط به پرونده ذکر گردیده است که با مراجعه به ایشان و تحویل کلیه مدارک تاریخی تعیین می گردد تا در آن تاریخ به کارشناس مراجعه نمایید.
8- در تاریخ مربوطه که معمولا دو روز بعد می باشد به کارشناس مراجعه نموده و اگر پرونده دارای نقصی باشد یا دارای اشتباه تایپی باشد یا موردی ذکر شده که خارج از قوانین مربوطه بر طرف نموده و با تأیید کارشناس پرونده جهت واریز حق الثبت و حق الدرج آن به حسابداری ارسال می گردد.
9- مبالغ مربوطه به حق الثبت و حق الدرج به حساب شرکتها واریز گردید و حسابداری فیش پرداخت را تأیید نموده و رایانه حسابداری پرونده را به قسمت دفتر نویسی ارسال می نماید.
10- در این مرحله پرونده را به ترتیب ذکر شده در قسمت دفتر نویسی در پوشه مخصوص اداره پانچ کرده و به متصدی دفتر نویسی تحویل می دهید و جهت امضای دفاتر فردای آن روز به دفتر نویس مراجعه می نمایید.
11- روز بعد به دفتر نویس مراجعه و دفتر ثبت شرکت را امضا و اوراق مربوطه را گرفته و به قسمت پرینت مراجعه و پرینت آگهی تأسیس شرکت خود را گرفته که در 3 نسخه می باشد و به رئیس اداره مراجعه کرده ونسخه ها توسط رئیس اداره امضا می شود.
12- سپس به قسمت دبیرخانه رفته و به اوراق امضا شده مهر برجسته زده شده و دو نسخه دیگر آگهی به دفتر نویس ارایه گردیده و تمام مدارک شرکت از جمله یک نسخه اظهارنامه و یک نسخه اساسنامه که مهر اداره ثبت شرکت ها بر روی تمام صفحات خورده است تحویل می گیرید.
13- جهت چاپ آگهی تأسیس در روزنامه رسمی کشور به واحد روزنامه مراجعه و آگهی مربوط را با پرداخت هزینه پست و چاپ به متصدی آن تحویل می دهید.
روزنامه رسمی شرکت ظرف 20 تا 30 روز آینده با پست به آدرس شرکت ارسال می گردد و تا آن تاریخ آگهی تأسیس برابر با اصل شده جایگزین آن می باشد.
 

 

    

 

نمونه اساسنامه شرکت سهامی خاص

 

 
 

   خدمات حقوقی      خدمات ثبتی      خدمات مالی      خدمات اداری  
مشاوره حقوقی

تنظیم قراردادها

چک ،سفته و مطالبات

دعاوی حقوقی

دعاوی تجاری

دعاوی کیفری

دعاوی خانوادگی

دعاوی ملکی

وکالت در سازمانها

داوری و حل اختلافات

 

  ثبت شرکت

تغییرات و صورت جلسه

نقل و انتقال سهام

انحلال شرکت

علامت و نام  تجاری

ثبت اختراع

ثبت طرح صنعتی

ثبت نمایندگی خارجی

پلمپ دفاتر

ثبت شرکت در کیش

ثبت شرکت بین المللی

 

  حسابداری

اظهارنامه مالیاتی

مالیات ارزش افزوده

تکمیل دفاتر قانونی

عدم فعالیت شرکت

تعیین حوزه مالیاتی

مشاور مالیاتی

تامین حسابدار

  رتبه بندی

صلاحیت

کارت بازرگانی

مجوز

استاندارد و ایران کد

ایزو بین المللی

طرح توجیهی

تشکیل پرونده دارایی

کد اقتصادی

 
            Haminikan Facebook Fan Page Haminikan Twitter page

 

درباره ما    |    ارتباط باما    |    استخدام    |    درخواست مشاوره رایگان

تمامي حقوق اين سايت متعلق به موسسه حامی نیکان مي باشد. هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر  قانونی و پیگرد قانونی دارد.

طراحی و ب سایت و بهینه سازی توسط : شرکت پارس نئو